Cele Fundacji
- wspieranie i świadczenie opieki dla przewlekle chorych i cierpiących ból dzieci, młodzieży, dorosłych, ze schorzeniami z którymi nie radzą sobie ich rodziny lub pozbawionych jakiejkolwiek opieki z powodu braku bliskich,
- udzielanie duchowego wsparcia chorym i ich rodzinom,
- świadczenie opieki w zakresie pomocy rodzinie, osobom uzależnionym i zagubionym w życiu oraz ich rodzinom,
- wspieranie i świadczenie działalności rehabilitacyjnej oraz odnowy biologicznej na rzecz dzieci, młodzieży, osób dorosłych, samotnych i ubogich,
- wspieranie i świadczenie doraźnej pomocy przybywającym pielgrzymom.
Fundacja realizuje swoje cele statutowe poprzez:
- Udzielanie świadczeń medycznych przez wyspecjalizowany zespół tj. lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta, psychologa oraz duchownego, dostępnych przez całą dobę zarówno w ramach pobytu stacjonarnego w hospicjum,
- Organizowanie i wspieranie programu wsparcia w żałobie dla dorosłych, młodzieży i dzieci obejmujący nie tylko rodziny „Licheńskiego Hospicjum” ale wszystkich, którzy takiego wsparcia potrzebują.
- Organizowanie i finansowanie konferencji naukowych, kursów i staży indywidualnych jako form kształcenia w dziedzinie opieki paliatywnej, organizowanie i finansowanie naboru oraz szkolenia wolontariuszy dla potrzeb opieki paliatywnej.
- Organizowanie i finansowanie rehabilitacji osób objętych opieką paliatywną, osób niepełnosprawnych, osób starszych i samotnych, osób szczególnie pokrzywdzonych przez los.
- Pracę wychowawczą, terapeutyczną, pomoc duchową i psychologiczną dla Anonimowych Alkoholików, Dzieci Alkoholików, Wspólnot Krewnych i Przyjaciół Alkoholików, Dorosłych Dzieci Alkoholików).
- Organizowanie i finansowanie szkolenia rodzin osób objętych rehabilitacją do wykonywania podstawowej rehabilitacji w warunkach domowych.
- Organizowanie współpracy z organizacjami pozarządowymi, instytucjami państwowymi i samorządowymi.
- Pomoc duchową, psychologiczną dla małżeństw mającą na celu wzajemne zrozumienie i odnajdywanie celu oraz sensu wspólnego życia.
- Pomoc duchową, psychologiczną i terapeutyczną dla rodzin, w których występuje zjawisko przemocy.
- Pomoc rzeczową i finansową dla rodzin żyjących pacjentów, umożliwiająca im sprawowanie opieki w domu oraz pomoc finansową dla rodzin w okresie żałoby, głównie na sfinansowanie kosztów pogrzebu.
- W przypadku dzieci organizowanie i finansowanie wycieczek, obozów wakacyjnych, pielgrzymek i innych form terapii zajęciowej.
- Organizowanie i szkolenie rodziców, kadry oświatowej na tematy związane z uzależnieniami i profilaktyką chroniącą przed wejściem w uzależnienie przez młodzież i dzieci.
- Organizowanie i finansowanie konferencji naukowych, kursów i staży indywidualnych jako form kształcenia w dziedzinie rehabilitacji osób niepełnosprawnych dla personelu medycznego, pracowników hospicjów oraz innych osób zainteresowanych zagadnieniami rehabilitacji osób niepełnosprawnych i objętych opieką paliatywną.
- Indywidualną praktykę pielęgniarek i położnych, włącznie z indywidualną praktyką specjalistyczną, grupową praktyką pielęgniarek i położnych prowadzoną w placówce medycznej oraz w domu pacjenta.
- Pracę wychowawczą, terapeutyczną, duchową i psychologiczną dla młodzieży, narzeczonych, małżeństw oraz innych osób zainteresowanych w zakresie zdrowia prokreacyjnego.
- Organizowanie i współfinansowanie rekolekcji dla młodzieży, narzeczonych, małżeństw oraz innych osób zainteresowanych tematyką zdrowia prokreacyjnego.
- Działalność związaną z prowadzeniem profilaktyki i promocji zdrowia prokreacyjnego prowadzoną m.in. przez instruktorów Modelu Creighton i doradców rodzinnych oraz innych specjalistów promocji zdrowia prokreacyjnego, działalność w zakresie zdrowia psychicznego świadczoną przez psychologów i psychoterapeutów.
- Organizowanie i współfinansowanie turnusów rehabilitacyjno – rekolekcyjnych.
- Organizowanie i finansowanie konferencji i kursów jako form kształcenia w dziedzinie terapii uzależnień.
- Porady, diagnostyka i leczenie świadczone przez lekarzy specjalistów, włączając chirurgów w zakresie zdrowia prokreacyjnego.
- Organizowanie oraz finansowanie konferencji, warsztatów i kursów jako form kształcenia w dziedzinie zdrowia prokreacyjnego.
- Organizowanie i współfinansowanie rekolekcji dla poszczególnych grup uzależnień.
- Praca wychowawcza, terapeutyczna, duchowa i psychologiczna dla narkomanów, dla osób uzależnionych od hazardu, dla osób uzależnionych od seksu i chorej miłości, dla osób uzależnionych od nikotyny i nie potrafiących poradzić sobie z obżarstwem oraz organizowanie i współfinansowanie spotkań w formie mityngów poszczególnych grup uzależnień).
Działalności wymienione w pkt 1-10 prowadzone są wyłącznie jako działalności nieodpłatne. Działalności wymienione w pkt 11-23 mogą być prowadzone zarówno jako nieodpłatne jak i odpłatne.